Update uit de zorg: duurzaamheid wordt structureel onderdeel van verantwoording en financiering

Over VSME, de ‘CSRD-light’ voor de zorg, en hoe duurzaamheidscertificering zoals de Milieuthermometer of ISO 50001 onderdeel wordt van financieringseisen.

Energienieuws Zorg

Tijdens een recent overleg bij de Dutch Green Building Council (DGBC) kwamen de nieuwste ontwikkelingen in de zorgsector aan bod. Twee thema’s sprongen eruit: onderwerpen die de komende jaren veel invloed zullen hebben en die we graag delen met iedereen die werkt aan een duurzamere zorg.

VSME: een “CSRD light” voor de zorg

Er is een VSME-model (Voluntary Sustainability Reporting Standard) ontwikkeld: een toegankelijke variant op de CSRD, specifiek voor zorginstellingen. De standaard helpt organisaties om op een uniforme manier te rapporteren over duurzaamheid.

  • Grote zorginstellingen zullen hier waarschijnlijk als eerste mee aan de slag gaan.
  • De ontwikkeling loopt via FIZI, de vereniging voor financiële professionals in de zorg. Zij peilen momenteel de behoefte en starten binnenkort een leergang om vastgoed- en finance-afdelingen samen te trainen.
  • Ook banken en leveranciers vragen steeds vaker om inzicht in Scope 3-uitstoot. De VSME helpt instellingen om daar gestructureerd op te reageren.

Duurzaamheidscertificering als voorwaarde voor financiering

Vanaf 2027 nemen zorgkantoren duurzaamheid expliciet op in hun inkoopvoorwaarden. Zorgorganisaties moeten dan aantonen dat zij beschikken over een duurzaamheidscertificaat, zoals de Milieuthermometer Zorg-certificering (de duurzaamheidsstandaard van Milieuplatform Zorg (MPZ)).

De Milieuthermometer Zorg is overigens niet het enige instrument: ook ISO 50001-certificering kan dienen als bewijs dat een organisatie structureel werkt aan verduurzaming en energie-efficiëntie.

  • Momenteel zijn er zo’n 150 gecertificeerde zorginstellingen; het doel is om dat aantal te verdubbelen naar 400 locaties.
  • De nieuwe versie 7 van de Milieuthermometer is inmiddels beschikbaar.
  • In het Hoofdlijnenakkoord Zorg is bovendien vastgelegd dat instellingen met een MPZ-certificaat extra middelen kunnen ontvangen, met name binnen de ouderenzorg.

Wat betekent dit?

Duurzaamheid in de zorg wordt steeds minder vrijblijvend: rapportage, certificering en financiering raken onlosmakelijk met elkaar verbonden.

Onze consultants volgen deze ontwikkelingen nauwgezet en ondersteunen zorgorganisaties bij hun volgende stap in verduurzaming, van energiemanagement met ErbisOne, tot strategische begeleiding richting VSME- of CSRD-rapportage en certificering volgens de Milieuthermometer Zorg of ISO 50001 energiemanagement.

Wil je graag sparren over wat dit voor jouw organisatie zou kunnen betekenen? We denken graag met je mee.

 

Bronnen: Zorgverzekeraars Nederland, DGBC over VSME, DGBC over milieuthermometer en Milieuplatform zorg.

Wil je hierover sparren met Vanbeek? Maak een afspraak met:

Contactformulier

Ontdek onze dienstverlening in de Zorg

Lees meer over onze klanten, klantverhalen en oplossingen

Laat je inspireren
nieuws

Interessant voor jou?

Kerst 2025
Eindejaarsboodschap 2025
16-12-2025
Terugblik op 2025, vooruit naar een daadkrachtig en duurzaam 2026.
Nieuwe Collegas Welkom 2025
Nieuwe gezichten en een vertrouwde terugkeer: welkom bij Vanbeek
15-12-2025
Onze nieuwe collega’s: gestart in 2025
Kerstdonatie 2025
Kerstdonatie 2025
15-12-2025
Make-A-Wish Nederland ontvangt onze kerstgift van 500 euro.
Erbisone Radboudumc Radbouduni
ErbisOne brengt datagedreven energiemanagement naar campus Heyendaal
28-11-2025
Vanbeek wint aanbesteding en wordt ErbisOne leverancier van deze grote onderwijs- en zorgcampus in Nijmegen
Grote Oogst
Grote Oogst - verduurzaming bedrijventerrein Moleneind
24-11-2025
Kennissessie met Vanbeek business consultant Gerben Jans.
Bekijk hier meer nieuws artikelen
Nieuws
Kennisblogs

Lees onze blogs

Gacs Blog Dec 2025
Wat doen jouw vakgenoten met GACS?
16-12-2025
Wat doen andere organisaties? Wat kun jij daarvan opsteken? En hoe zorg je dat je zelf scherp krijgt wat je moet doen?
Weii Certificaat Stap Voor Stap Uitleg
WEii-certificering stap voor stap uitgelegd
17-06-2025
Van voorbereiding tot officiële oplevering certificaat.
GACS Quickscan Vanbeek
Ontdek de GACS Quickscan
17-06-2025
Zo weet je wat je precies moet doen om aan de GACS plicht te voldoen.
WKK nieuws
Warmte Kracht Koppeling (WKK)
20-05-2025
Rendement, risico’s en toekomststrategieën voor WKK’s.
Weii Blog
De WEii-score voor toekomstbestendig vastgoed
12-03-2025
Jouw sleutel tot energie-efficiënte gebouwen.
Bekijk hier meer kennisblogs
Blogs